Schirmer Testi

Schirmer testi gözlerinizin gözyaşı üretme hızını değerlendirmek için kullanılır.

Schirmer testi en çok göz kuruluğunu teşhis etmek için kullanılır. Göz kuruluğu ise gözyaşı bezleri, gözleri nemli ve sağlıklı tutacak kadar gözyaşı üretemediğinde ortaya çıkar.

Schirmer testinin sonuçları, gözlerinizin çok fazla veya az gözyaşı üretiyor olup olmadığını belirlemenize yardımcı olabilir. Göz, kararlı bir nem seviyesini korur ve göz yaşları üretmek suretiyle yabancı cisimleri yok eder. Gözleriniz çok kuru ya da ıslak olduğunda, doktorunuz Schirmer testini yapabilir. Schirmer’ın testi şu şekilde de bilinir

  • Göz kuruluğu testi
  • Gözyaşı testi
  • Yırtılma testi

Bazal sekresyon testi Schirmer testi öncelikle göz kuruluğu sendromunu teşhis etmek için kullanılır. Bu gözyaşı bezleri gözleri nemli tutacak kadar gözyaşı üretemediğinde ortaya çıkan bir durumdur. Sonuç olarak, gözler tozu ve diğer tahriş edici maddeleri atamaz. Bu, gözlerde yanma ve kızarıklığa neden olur. Bulanık görme, kuru göz sendromunun bir başka yaygın belirtisidir. Göz kuruluğu geliştirme olasılığı yaşla birlikte artar. Durum 50 yaş ve üstündeki insanlarda sıkça rastlanır. Çoğunluğu kadınlar olmak üzere erkeklerde de görülür. 

İNCİ GÖZ HASTANESİ