Lazer Epilasyon


Vücuttaki istenmeyen tüyler hem kadınlar hem de erkekler için estetik bir sorundur.

Lazer kıllara nasıl etki eder?

Lazer ile kıl köklerindeki hücreler yakılarak hasara uğratılır. Kıl kökü tarafından emilen enerji ısıya dönüşerek kılın kök hücresini tekrar büyüyemeyecek şekilde tahrip eder. Milisaniyeler içinde cilde uygulanan lazer ışını, cilt hücrelerine zarar vermeden geçerek kıl kökündeki renk pigmentleri tarafından emilir. Tüm epilasyon lazerleri kıl gelişimini geciktirip kılların daha zayıf ve azalarak çıkmasını sağlarlar. Kalıcı epilasyon için ise kıl kökünün papilla denilen kıl üretici kısmının yok edilmesi gereklidir.

Lazer Epilasyon Öncesi

• Lazer epilasyon uygulanacak bölgelerin cilt rengi güneş veya solaryumdan bronzlaşmamış olup, seans sırasında kişinin gerçek ten rengine yakın olmalıdır.
• Lazer epilasyon uygulanacak bölgelerdeki kıllara son 20 gün içinde kökten alma işlemi (ağda, cımbız, epilatör) yapılmamış olmalıdır.
• Uzayan kıllar seanstan en son 3 gün öncesine kadar vücutta jilet veya makas ile, yüz bölgesinde makas ile kısaltılabilir.
• Lazer epilasyon uygulanacak kıllara sarartma, boyama gibi işlemler yapılmamış olmalıdır.
• Cildi soyan ürün (peeling) kullanılıyorsa (retinoik asit, glikolik asit gibi) 15 gün önce bırakılmış olmalıdır.
• Lazer uygulaması yapılırken cilt üzerinde makyaj malzemesi bulunmamalıdır.
 

Lazer Epilasyon Sonrası

Lazer uygulamasından 2 gün sonraya kadar güneşe maruz kalınmamalı ve solaryuma girmemelidir. Zorunlu olarak güneşe maruz kalınırsa (özellikle yüz bölgesi için) yüksek koruma (SPF 30) faktörlü kremler kullanılmalıdır.

Seans aralarında güneşlenerek yada solaryum ile bronzlaşmış olmak bir sonraki seans zamanı geldiğinde ten renginiz normal tonuna yaklaşmamış ise uygulama yapılamamasına neden olacaktır. Seansınız ten renginiz normale yaklaşana denk ertelenecektir.

Lazer epilasyondan hemen sonra ılık duş alınabilir. Bir hafta kese, peeling gibi cildi tahriş edecek uygulamalar yapılmamalıdır.

Lazer Epilasyon uygulanan bölgede kişinin cilt hassasiyetine göre değişen sürede; 1 saat ila birkaç gün arasında kızarıklık oluşması normaldir.

Bazı kişilerde işlem sonrasında uygulama yapılan bölgede hafif kabarıklık, nadiren kabuklanma ve sivilce oluşursa da tedaviye gerek olmadan kendiliğinden geçecektir.

Lazer epilasyon uygulanan kılların kökleri 3 ila 10 gün içinde hafifçe uzayarak dökülmeye başlar veya el ile tutularak çekildiğinde kolayca çıkar.

Seans aralıkları yüz bölgesi için 3 hafta, vücut bölgeleri için 4 haftadır. Ortalama seans sayısı vücut bölgeleri için 5-8 seans, yüz bölgeleri için 6-1 “2” seanstır. Bu sayı cilt ve kıl yapısına göre değişebilir. Hormonal bozukluklar seans sayısını etkileyebilir. Kıl yoğunluğu her seansta ortalama %15-20 kalıcı olarak azalmaktadır, farkı ancak 3. seanstan itibaren belirgin olarak görebilirsiniz. Seanslarınıza düzenli devam ederseniz ilk seanstan sonra kıl sorunu yaşamayabilirsiniz.

Tek bir seans lazer epilasyon ile tüylerden kurtulmak mümkün müdür?

Kıl köklerinin hepsi uygulama anında aynı büyüme devresinde olmadığından tek bir seans yeterli olmaz. Uygulama anında ancak olgun fazda (anogen) olan kılların kökleri etkilenir. İstirahatte (katogen) ve gerileme (telogen) fazlardaki kıl kökleri etkilenmez. Bunlar için ek lazer epilasyon seanslarının uygulanması gerekir. Kılların renklerinde ve büyüme devrelerinde olan değişikliklerden ötürü lazer epilasyon seans sayısı kişiden kişiye değişiklik gösterir. Hatta seans sayısı aynı kişide vücudun farklı bölgelerine göre de değişir.

Kaç seans gerekir?

Kılların kalınlığı ve yoğunluğu her vücutta farklı olduğu için kesin bir seans sayısı vermek uygun olmaz. Lazer epilasyon uygulamasında cilt tipine göre doz seçimi yapılır. Bu sayede kıl köklerine etki edecek ama cilde zarar vermeyecek güçte çalışılarak en kısa sürede tedavinin bitirilmesi amaçlanır. Seanslar kılları anajen (büyüme) safhasında yakalamaya uygun sürelerde tekrarlanır. Kıl oluşumunda gerekli olgunlaşma evresinin tamamlaması beklenmelidir. Vücut bölgeleri için ortalama 5-8 seans, yüz bölgesindeki daha ince kıllar için ortalama 6-12 seans gerekecektir.

Lazer epilasyon kimler için uygundur?

16 yaşını tamamlamış, koyu renkli tüyleri olan herkese lazer epilasyon uygulanabilir. Tüyler açık renkli ise lazer ışığını emmeyeceği için lazer epilasyondan etkilenmez.

Lazer epilasyon kimlere uygulanmamalıdır?

• Kılları gri ve beyaz olanlara,
• Güneşlenmiş veya solaryuma girmiş kişilere,
• Yakın dönemde başka türden lazer tedavisi görenlere,
• Hiperpigmentasyon ve hipopigmentasyon eğilimi olanlara,
• Deri tipi V ve VI olanlara
• Yakın zamanda peeling uygulaması yapılmış olanlara,
• Uçuk hikayesi olanlara uygulamak doğru olmaz.

Yan etkileri var mıdır?

Lazer bir çeşit ışıktır, ışın değildir. Doğru uygulandığında her hangi bir kalıcı yan etkisi yoktur. Uygulama esnasında hafif bir yanma hissedilebilir. Ancak seans öncesinde uygulanan anestezik etkili kremler ile bu durum en aza indirilir. Uygulama sonrasında kıl köklerinin, enerjiden etkilendiğini gösteren hafif kabartılar ve kızarıklıklar oluşabilir. Ancak uygulama bölgesinde oluşabilecek bu durum buz uygulaması sayesinde kısa sürede normale döner.

Soğutma sistemi olmayan eski model lazer epilasyon cihazlarında ciltte yanık ve sonrasında leke izi kalma ihtimali her zaman mevcuttur. Soğutma sistemli lazerde cildin ısınmasına fırsat verilmediğinden lazer epilasyonda yanık riski çok daha azalmaktadır

Hangi bölgelere lazer epilasyon yapılabilir?

Hemen hemen vücudun bütün bölgelerine lazer epilasyon uygulaması yapılabilir. Erkeklerde ve kadınlarda tüylenme dağılımı ve miktarı farklıdır. Esas olarak kadınların problemi olan aşırı kıllanma erkeklerin de kaş arası, elmacık kemiği üstü, sırt, boyun, göğüs ve ense gibi bölgelerde rahatsız edici olabilir. Her atışta 25-30 kıl kökü tahrip edilir ve bu sayede de lazer epilasyon uygulama süresi çok kısalır.

Lazer epilasyonun sonuçları kalıcı mıdır?

Lazer epilasyon ile kökleri tahrip olan kıllar tekrar çıkmamaktadır. Amerikan FDA nın da onayladığı bu durum uzun süreli klinik lazer epilasyon çalışmaları sonucunda bilimsel olarak kanıtlanmıştır.

Lazer Epilasyon Sonucunu Etkileyen Faktörler

Lazer epilasyon uygulamasında başarıyı en çok etkileyen iki faktör, kişinin ten rengi ve kıl rengidir. Kılın büyüme hızı, bronz ten, uygulama bölgesinde enfeksiyon olması ise diğer etkenler arasındadır.

TEN RENGİ: Kişinin ten rengi lazer epilasyon uygulamasını etkileyen en önemli faktörlerden biridir. Farklı ten renkleri farklı sonuçlar doğurmaktadır.

Açık renkli cilt: Açık ten renginin çeşitli dereceleri vardır. Örneğin açık ten rengine sahip iki kişi güneş ışınlarına maruz kaldıkları zaman, ciltleri birbirlerinden farklı reaksiyonlar gösterir. Biri kısa sürede bronzlaşırken, diğerinin güneş yanığı olması mümkündür. Fakat açık ten rengine sahip kişiler lazer epilasyon uygulaması için en uygun adaylardır. Diğer ten renklerine sahip kişilere nazaran lazer epilasyon uygulamasından çok daha başarılı ve kısa sürede sonuç alırlar.

Buğday ten: Teni buğday rengi olan kişilerin koyu renkli kıl tipine sahip olacakları düşünülürse, bu kişilerinde lazerden etkili sonuç alması mümkündür. Fakat açık ten rengine sahip kişilere kıyasla daha fazla seans sayısı gerekir.

Koyu ten rengi: Diğer iki ten rengine sahip kişilere kıyasla, koyu ten rengine sahip adaylara çok daha fazla seans gerekmektedir. Ayrıca, oluşabilecek riskleri engellemek için bu kişilere çok dikkatli uygulama yapmak gerekir. Yeni lazer teknolojileri ile koyu ten rengine sahip kişilere uygulama yapmak artık mümkündür.

KIL RENGİ: Lazer epilasyon uygulamasının sonuçlarını etkileyen ikinci faktör ise kişinin kıl rengidir.

Koyu kıl rengi: Siyah ve koyu kahverengi kıl rengi lazer epilasyon uygulaması için en ideal olanlardır. Çünkü koyu kıl renginde bulunan pigmentler lazer ışınını kolayca çeker.

Orta kıl rengi: En sık görülen kıl rengidir. Koyu kıl rengine sahip kişilere kıyasla, orta kıl rengine sahip kişilere daha fazla seans gerekmektedir. Fakat açık kıl rengine sahip kişilere kıyasla çok daha az seans gerekir.

Açık kıl rengi: Diğer kıl renklerine kıyasla açık kıl rengi kendi içerisinde de çok fazla çeşitlere ayrılmaktadır. Bu renk kıla sahip kişilere çok daha fazla lazer epilasyon seansı yapılması gerekmektedir. En hızlı sonuç alınan kıl rengi siyah veya kahverengi iken, en zor sonuç alınan kıl rengi açık sarı ve kızıldır. Çünkü içerisinde bulunan pigmentlerden dolayı, bu renk kılların lazer ışınını çekmesi zordur.

ÖZEL İNCİ GÖZ HASTANESİ