Fraksiyonel Lazer

Eskiden konvansiyonel dediğimiz, doğrudan başlıktan çıkan, ameliyathane şartlarında uygulanan karbondioksit veya erbium lazerler vardı ve bunlarda hasta iyileşmesi, pansumanlarla birlikte bir buçuk ayı bulurdu. Artık bu sistemler gelişerek, başlıktan çıkan ışığı fraksiyonel, yani bölerek atabilir hale geldi. Burada bölme, noktalar şeklinde oluyor. Arada sağlam deri bırakarak nokta tarzında derinin en alt tabakasına kadar ışığı göndermek mümkün. Burada hedef doku; su ve kollojen. Lazer suyu absorbe ediyor ve anında yüzde 30 oranında bir daralma oluyor. Altta da yeni kollojen uyarımı başlıyor. Dolayısıyla fraksiyonel lazerde iki etki var: Yüzey gençleştirme ve alttaki kollojenin yeniden yapılandırılması. Bu iki durum, tedavi alanında çok güzel sonuçlar veriyor. Cildin yüzey düzeni bozulmuş bazı durumlar; eski kazalara bağlı oluşmuş izler, sivilce izleri ve çukurlukları ile birlikte lekeler, yaşa bağlı lekeler, cildin yer çekimine bağlı olarak elastikiyetini kaybetmesi gibi durumlarda fraksiyonel lazer kullanılabiliyor.

 

-Ağrı hissi oluyor mu?

Uygulama sırasında sıcaklık hissi olur. Çok dayanılmayacak bir durum yok. Epilasyondan daha az bir his.

 

Kullanım alanları:

* İnce kırışıkların giderilmesi

* Yerçekimine bağlı sarkmaların giderilmesi

* Cilt gençleştirme

* Sivilce izleri ve çukurlukları ile yara izlerinin giderilmesi

* Yanık izlerinin giderilmesi

* Gözaltı morluklarının giderilmesi

* Genital bölgelerdeki siğiller

* Benlerin neştersiz buharlaştırılarak alınması

* Gözaltındaki beyaz kolesterol birikintilerinin (ksantelazma) yok edilmesi

* El ve ayak tabanındaki siğiller

* Hamilelik çatlakları (İşlem zamanında yapılırsa yüzde yüze yakın sonuç veriyor. Üzerinden uzun süre geçmiş, beyazlaşmış çatlaklarda da yüzde 30-40 oranında iyileşme sağlanıyor)

 

-Uygulama sonrası ciltte oluşan değişiklikler nelerdir?

Uygulamadan hemen sonra cilt altı kollojen liflerinde yüzde 30 oranında toparlanma meydana gelir. Sonraki 3 aylık dönemde cilt altında yeni kollojen oluşumu ve cilt altı bağ dokusunun yeniden yapılanması sağlanır.

Tüm bunların sonucunda "cilt gençleşmesi" olarak adlandırılan ciltte gerilme, cilt üzerindeki pürüzlerde, lekelerde, izlerde yüksek seviyede azalma ve gözeneklerde daralma meydana gelir. İlk birkaç hafta boyunca hafif pembe, bebek cildi gibi bir görünüm elde edilir.

Bu pembelik zaman içinde giderek azalır.

 

-Tek seans yeterli midir, işlemin tekrarı gerekebilir mi?

Fraksiyonel lazer uygulanmasında seans sayısı, uygula yapılan kişinin sorununa göre değişebilir. Özellikle derin sivilce izleri ve çukurlarında ortalama 2 ay sonra uygulama tekrar edilebilir. Örneğin sivilcelerden çok musdarip bir genç nesil var ve bunların oluşturduğu çukurluklar, gençleri çok rahatsız edebiliyor. Fraksiyonel lazer ortalama 2 veya 3 seansta bu durumda yüzde 70-80 oranında düzelme sağlıyor. Buradaki etki iki şekilde ortaya çıkıyor: Yüzeyel soyulma ve alttan kollojen desteği ile o çukurluğun dolması.